Motosiklet Kask Modelleri

Motosiklet Kask Modelleri

Yazan: text_none_author Yayınlanan: Motosiklet Aksesuarları Blog Giriş Tarihi: 2017-03-09 Görüntülenen: 4438 Yorum: 0

Kasklar; Her bilinçli sürücünün kendi sağlığı için kullanması gereken koruyucu motosiklet ekipmanlarından biridir. Bazı ülkelerde kask takmak zorunlu iken bazı ülkeler bunu sürücülerin tercihine bırakmıştır. Motosiklet kaskını sadece kural olduğu için değil kendi sürüş güvenliğimiz için vazgeçilmez bir ekipman olarak düşünmeliyiz. Sadece motosiklet sürücüsünün değil motosiklete binen diğer yolcunun da kendi güvenliği için kask takması gerekiyor. Neden Kask Kullanmalıyım?İnsan kafatası en düşük hızda bile ciddi zarar görebileceğinden dolayı sürüş esnasında yaşanabilecek kazalara karşı baş bölgesinin korunması gerekiyor. Başınıza aldığınız düşük şiddetli darbe dahi ölümle sonuçlanabilir. Motosiklet aksesuarlarının en önemli parçalarından olan kask, yapısı itibari ile dış yüzeyi sert bir koruyucu kabuk, güçlü fiber veya polykarbon dediğimiz maddeler kullanılarak üretilir ve darbelerin emilimini sağlayarak iç bölgeye ulaşmasını engeller. Kaskın iç bölgesi ise darbenin şiddetini azaltacak yumuşak bir malzemeden üretilerek sürücünün baş bölgesine zarar vermeyecek şekilde üretiliyor.

Araçlarda emniyet kemeri ve hava yastığının önemi ne ise motosiklet kullanıcıları içinde kask kullanımı bu denli önemlidir. Zaten birazdan incem düşüncesiyle takmadığınız kaskınız hayatınızı kaybetmenize yol açabilir. Kendi can güvenliğiniz için baş bölgenize uygun olan motosiklet kaskını temin etmelisiniz. Motosiklet kaskları kullanılan malzemeye ve modeline göre ayrım göstermektedir.

Motosiklet Kask Çeşitleri Nelerdir?

Kaskın temel amacı motosiklet sürücülerinin baş bölgesini çarpma veya düşme esnasında dış etkenlerden korumaktır. Kasklar şekil, yapı ve kullanılan malzemeye göre farklılık gösterse de temel amaç korumaktır. Kask çeşitlerini genel olarak Açık Kasklar, Kapalı Kasklar, Yarım Kasklar, Çene Açılır Kasklar, Cross / Enduro Kasklar, Nazi Kasklar şeklinde ayırabiliriz.

Açık Kasklar (Open Face Kask)


Open Face Kaslar baş bölgenizi tamamen kaplayarak göz ve kulak bölgesini korumaktadır. Dıştan gelen sesleri (Araç sesi, rüzgar sesi vb.) bastırabilme özelliğine sahiptir. Açık kask modellerinin genelinde yaygın olarak görülen güneş vizörlü modelleri de mevcuttur. Açık kask modellerinde düşme esnasında burun ve çene kısmını tam olarak koruyamadığından dolayı tam olarak koruma sağladığını söyleyemeyiz. Ancak isterseniz ek bir aparat ile çene bölgesinin de korumasını sağlayabilirsiniz. Takıp çıkartma ve taşıma özelliği bakımından rahatlık sağlamaktadır. Açık kaskları genellikle scooter tarzı motosiklet sürücüleri tercih etmektedir. Kapalı Kasklar (Full Face Kask)


 Full Face Kask modelleri motosiklet sürücülerinin güvenliğini tam olarak sağlamaktadır. Kafanızı, boynunuzu, çenenizi, kulaklarınızı ve gözlerinizi kapsayarak dış etkenlerden korumaktadır. Motosiklet kaskları arasında en güvenli kask çeşidi kapalı kask modelidir. Her tarafının kapalı olmasından dolayı    yaz aylarında aşırı sıcaklık hissedebilirsiniz. Bunun için hava geçirgen özelliğine sahip kask modellerinden tercih ederek hem güvenliğinizi hem de rahatlığınızı sağlayabilirsiniz. Çene Açılır Kasklar (Flip-Up Kask)

Çene bölgesinde özel bir mekanizmaya sahip olan kask modeli açılabilir çene sistemine sahiptir. Toz, rüzgar veya soğuk gibi dış etkenlerden korumaktadır. Çene bölgesinin kapalı olduğu durumlarda kaza anında yüksek koruma sağlamaktadır. Ancak yine de kapalı kasklar kadar güvenli değildir. Çünkü kaza anının şiddetiyle çene bölgesinde bulunan mekanizmanın açılma ihtimali vardır. Açık kasklardan daha güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Sürüş esnasında güvenliğiniz için çene mekanizmasının kapalı olduğundan emin olmalısınız.
Yarım Kasklar

Baş bölgemizin tepesi, kulaklar ve başımızın yan kısımlarını korumaktadır. Takılıp çıkartma açısından rahatlık sağlar. Ek olarak vizör takmayı gerektirir. Görüş açısını engellememek ve güvenliğin tam olarak sağlanması için tasarlanmıştır. Genellikle motosikletle yemek servisi veya taşıma işlemi yapan sürücülerimiz tercih etmektedir.

Cross / Enduro Kasklar 


Arazi motosikletlerinden olan Cross motor sürücüleri genellikle Enduro kaskları tercih etmektedir. Enduro kasklar baş, kulaklar, çene ve boyun bölgesinin korumasını sağlayarak arazi şartlarında güvenli bir sürüş keyfi sağlamaktadır. Cross motosikletlerde aşırı hız yapmadığınızdan dolayı kask seçiminizde ses yalıtımı özelliğini göz ardı edebilirsiniz.


Nazi Kasklar

 Nazi kasklar sadece başınızın üst bölgesini korumaktadır. Kulaklar ve göz çevresinin korunması için ekstra ekipmanlar bulunmaktadır. Sürüş güvenliğini minimum düzeyde sağlayan nazi kaskları sürekli olarak takıp çıkarma gereksinimi duyan motosiklet sürücülerimiz tercih etmektedir. Nazi kaskları chooper-cruiser tarzı motosiklet kullanan sürücülerimiz yaygın olarak kullanmaktadır.  

Motosiklet Kaskları seçiminde son olarak; Seçmiş olduğunuz kask çeşidi ne olursa olsun önceliğiniz kullanılmış olan kalitenin kalitesidir. Gerekli güvenlik ve teknik özelliklerin tam olarak sağlanmasından sonra renk, tasarım gibi görsel öğelere dikkat etmelisiniz.

Motoplus İzmir olarak kazasız sürüşler dileriz…

Etiketler:

Yorum yaz