Yazlık Motosiklet Montu

Yazlık Motosiklet Montu

Yazan: plus Yayınlanan: Motosiklet Aksesuarları Blog Giriş Tarihi: 2017-09-14 Görüntülenen: 1892 Yorum: 0

Sıcak yaz aylarında motosiklet montu kullanmak sürücülerin pek sevmediği ve fazlaca tolerans gösterdiği bir durumdur. Ancak motosiklet sürücülerinin can güvenliği için motosiklet ekipmanlarını kullanmama gibi bir lüksü yoktur. Ne koşulda olursa olsun motosikletiniz ile trafiğe çıktığınız zaman motosiklet montunuz, motosiklet pantolonunuz, motosiklet eldiveniniz, kaskınız, motosiklet botlarınız kısacası koruma ekipmanlarınız tam olmalıdır.

Motosiklet koruma ekipmanlarınızı yazlık ve kışlık olarak alırsanız hava koşullarından etkilenmeden konforlu bir sürüş yaşayabilirsiniz. Bu yazımız yazlık motosiklet montu alacakları yakından ilgilendiriyor. Detaylı bir şekilde inceleyelim;

Motosiklet aksesuarlarından motosiklet montu sürücünün can güvenliği için kullanılması gereken koruma ekipmanlarından bir tanesidir. Kaza anında veya dışarıdan gelebilecek darbelere karşı sürücünün sırt, omuz, göğüs ve kol bölgelerini tam olarak korumaktadır. Bunların yanı sıra rüzgâr, yağmur, güneş gibi hava faktörlerinden de sürücünün zarar görmesini engellemektedir. Motosiklet montlarını üreten farklı markalar bulunmaktadır. Motosiklet mont modelleri kalitesine göre farklılık gösterdiği gibi kullanılacağı mevsime göre de değişmektedir.

Soğuk kış günlerinde kullandığımız motosiklet montumuzu bir kenara bırakmanın vakti geldi. Yazın sıcak kavurucu günlerine uygun yazlık motosiklet montu araştırmalarına başlayabiliriz. Çünkü kışın giyindiğimiz mont kış şartlarına uygun olarak üretildi. Yaz aylarında kışlık montu giyersek sürüş esnasında bizi çok rahatsız eder ve sürüşümüzü zorlaştırır. Sürüş esnasında motosikletin hızından dolayı sıcak havayı çok fazla hissetmeyebilirsiniz. Ancak duraksama anında sıcağı hissedecek ve terleyeceksiniz. Tekrar sürüş moduna geçtiğiniz zaman terli olduğunuz için rüzgar sizi etkileyecek ve hasta olma riskiniz artacaktır. Yazın sizi terletmeyecek ve güneş ışınlarının vücudunuza temas etmesini engelleyecek bir fileli yazlık motosiklet montu veya tekstil motosiklet montlarından birini alarak sürüş esnasında oluşabilecek sorunların önüne geçebilirsiniz. Yazlık motosiklet montları arasından nasıl seçim yapmalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz bir bakalım;

Yazlık Motosiklet Montları Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yazın motosiklet kullanırken kesinlikle tişört veya günlük kullandığınız kıyafetleri kullanmayınız. Hava koşullarına uygun koruma parçaları tam bir yazlık motosiklet montu almalısınız.

Yazlık motosiklet montu alırken korumalıklarının tam oluşuna dikkat etmeliyiz. Omuz ve dirsek bölgesinde koruma parçaları kesinlikle olmalıdır. Bunların yanı sıra göğüs ve sırt bölgesinde de olması koruma derecesini yükseltecektir.

Yazlık montların hafif olması için koruma ekipmanlarını tam olarak kullanmayan markalar bulunuyor. Eğer almış olduğunuz yazlık motosiklet montunuzda olması gereken koruma parçaları yok ise kendiniz harici koruma ekipmanlarını temin ederek montunuza takmalısınız. Unutmayın ki motosiklet montu sizi koruması için kullanıyorsunuz.

Bayan motosiklet montu ve Erkek motosiklet montu seçimlerinizde montunuzun hava kanallarına sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Hava giriş – çıkış kanalları bulunan motosiklet mont modelleri sizi terletmeyecektir. Hava giriş kanalları genellikle kol ve göğüs bölümünde olurken çıkış kanalları genellikle sırt bölgesinde bulunmaktadır. Bu kanallar sayesinde mont içerisinde hava sirkülasyonu sağlanır ve sürücünün terlemesi engellenir.

Montunuzu alırken üretildiği kumaşa da dikkat etmelisiniz. Naylon maddeden üretilen kumaşlar aşırı terleme yaparak çekilmez bir hale gelebilir. Çünkü bu kumaştan üretilen motosiklet montları ısıyı içeriye hapseder ve vücut ısısını arttırır.


Fileli motosiklet montlarının koruma seviyesi düşüktür. Aşırı sıcak havalarda sıklıkla tercih edilen fileli yazlık motosiklet montları hava alabilir ve terletmeyen bir yapıya sahiptir. Fileli kumaştan üretilen montlar sıcaktan koruması bakımından size cazip gelebilir. Ancak darbelere karşı da sizi koruması için ekstra koruma parçaları almanızı tavsiye ederiz.

Motosiklet montu alırken vücut ölçülerinize uygun bir modeli tercih etmelisiniz. Sürüş esnasında sizi sıkmayacak ve vücudunuza oturacak bir mont satın almalısınız.

Motosiklet montu üreten ve motosiklet sürücüleri tarafından beğenilerek kullanılan Ixs, Venom ve Oxford markalarına ait motosiklet mont modellerini Motoplus İzmir sitesinden ve mağazasından temin edebilirsiniz.


Etiketler:

Yorum yaz